
Åh, så skønt og forløsende endelig at være i teatret igen.
Erika, Gotfred og jeg var i Anemonen og se forestillingen “Mor”. Den er baseret på en bog af en af vores families absolutte yndlingsforfattere, Kim Fupz Aakeson. Det er ham med Vitello-bøgerne og mange andre børnelitterære perler.
Vi elskede alle tre forestillingen Erika på syv krummede tærer over den pinlige mor, Gotfred på fem syntes bare, at hun var sød og sjov, og jeg elskede hyldesten til denne fantastiske, humørfyldte kvinde, der ikke giver meget for sønnens mange betænkeligheder over, hvad andre tænker om hende: “Lad dem tænke, lad dem tænke”.
Sprudlende, intenst og supercharmerende skuespil. Og en tekst, der bobler med sjove ordspil, som mine børn var ved at trille ned af stolen over.
Tag jeres børn med i teater. Det koster ikke mere end en tur i biografen. Og kig så på jeres børn undervejs. Det er ubetaleligt. Ren magi